Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Kadın » Mutlu Sona Ulaşın | 27 Haziran 2013 Perşembe 23:55

Mutlu Sona Ulaşın

Brezilya, çiftlerin hemen her şeyi denediği ülke

Brezilyalılar’ın yüzde 85’i haftada en az bir kez seks yapıyor ve bu oranla dünyada ikinci sırada… Gisele Bündchen’in de ülkesi olan Brezilya gerçekten de bu anlamda ayrı bir yerde duruyor. Brezilya halkı, seks hayatını canlı ve eğlenceli tutmaya bayılıyor. Afrodizyakları denemeye oldukça istekli bir halk olan Brezilyalıların yüzde 77’si düzenli olarak oral seks yapıyor.

Seks oyunlarına inanıyor, hatta yaklaşık olarak “Erotik denemeler yapalım!” şeklinde çevirebileceğimiz Portekizce bir tabir kullanılıyor: Sacanagem!

Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Psikiyatri Profesörü Carmita Abdo, bu deneysel bakış açısının kültüre sinmiş olduğunu söylüyor. Abdo, ülkelerin cinsel davranışlarını karşılaştıran üç farklı çalışmaya imza atmış. “Brezilyalıların sekse yaklaşımını benzersiz yapan şey, daha az önyargılı ve daha fazla meraklı olması. İletişime açık ve zevke düşkün insanlar. Ayrıca farklı beden şekillerine de beğeniyle yaklaşıyorlar” diyor. (Ne kadar açık fikirli olduklarının bir göstergesi de daha önce Seksolog olarak çalışan Marta Suplicy’nin 2001–2004 yıllarında Sao Paulo’nun Belediye Başkanlığını yapmış olması.)

Fakat Brezilyalılar, ateşli seksin yataktan yatağa geçiş yaparak yaşanacağını düşünmüyor. Aksine kadınlarının yüzde 70’i en büyük tatminin yakınlık duygusu ve bağlılıktan geldiğine inanıyor. Bununla birlikte tek eşlilik onlar için monotonluk anlamına gelmiyor.

Tutma kendini!

Öncelikle, partnerinle sevişmek için gerçekten zaman ayır. Kültürel seks farklılıkları konusunda uzman olan New Yorklu Seks Terapisti Esther Perel, “Amerikalılar çok pragmatik ve sonuç odaklı bir toplum” diyor. Aynı zamanda Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence kitabının yazarı olan Perel’e göre, kadınlar sonuçlara inanır ve belirsizlikten rahatsız olur. Peki, o zaman işin sırrı ne? Cinsellik ve cinsel oyunların beklenmedik an ve mekânlarda gelişebilmesinde. “İşte bu yüzden, ‘sacanagem’ önemli bir kavramdır” diyor Perel. Aslında monotonlaşmış cinsel hayatını geride bırakıp yatak odasında sınır tanımayan bir atmosfer yaratmaya istekli olduğunu söylemenin başka bir yoludur.

Peki ama fantezi dünyanı nasıl geliştireceksin? Perel, yeni başlayanlara sürekli içinde bulunduğu ve kendini güvende hissettiği alanlardan uzaklaşıp tatile gitmesini öneriyor. Nasıl ki kahvaltıda her gün bir dilim ekmek ve peynir yemekten sıkılabilme ihtimalin varsa, özellikle uzun süreli bir ilişki veya evlilikte, kapana kısılmış hissetmen de bir o kadar kolay olabilir. Bunu kırmanın en iyi yolu, yatağa girmeden önce onu baştan çıkarmaktan geçiyor. Örneğin banyo aynasına kışkırtıcı bir not yapıştırabilir ya da gün ortasında ona seksi bir e-posta gönderebilirsin. Ya da ana karakterleri ikiniz olan bir fantezi yaratmayı dene. Perel, fantezileri kaleme almanın, kendini keşfetmek konusunda büyük rol oynadığını ve hangilerinin gerçeğe dönüşmesini gerçekten istediğini anlamanın en iyi yolu olduğunu söylüyor.

 

İsveç, cinsel eğitimin hayat boyu sürdüğü ülke

İsveçli kadınlar haz fikriyle erken tanışıyor. Cinsel eğitimleri henüz yedi yaşındayken başlıyor. Belki de İsveçli kadınların yüzde 61’inin en son sevişmesinde orgazm olduğunu söylemesinin nedeni budur.

İsveçli Orgazm Koçu, Orgasming More kitabının yazarı Ylva Franzén, İsveç’te cinsellik derslerinin biyolojiyle başladığını söylüyor. İsveçli gençler, özel liselerde cinselliğe pozitif yaklaşımı öğrenebileceği “Öpüşme Dersi” gibi dersler alabiliyor. Müfredat, bireyin cinsel kimliğini bulmasından öpüşme konusuna kadar her şeyi kapsıyor. Üniversite seviyesinde ise tutku, aşk, cinsel işlev bozuklukları, doğum kontrolü ve kürtaj etiği, aile için sosyal destek, dünya nüfus problemleri gibi konular üzerine seçmeli dersler alınabiliyor. İşte bu çok ilham verici!

Ve seks eğitimi bununla da bitmiyor. Pek çok İsveçli, okul sonrasında da erotik zekâsını geliştirmeye devam ediyor. Örneğin Franzén’in hafta sonu workshop’larında yaşları 20 ile 65 arasında değişen kadınlar deneyimlerini paylaşıyor. G noktasını nasıl bulacağını öğreniyor ve kendisini keşfediyor. 10 yıldır Stockholm’deki Aphrodite’in Laboratuvarı adlı bir seks shop işleten Franzén, “Seks, tamamen yaratıcı olmak ve eğlenmekle ilgilidir” diyor.

Seks dersleri al!

 

 İşe İsveçlilerin eğitim için kullandığı kitapları okuyarak başlayabilir ve cinsel bilgini arttırabilirsin. Carmen Electra’nın striptiz yaptığı direk dansı videosunu ya da Sex and The City’i izleyerek bedenin ve seni nelerin tahrik ettiği ile ilgili pek fazla şey öğrenmen mümkün değil.

The Complete Idiot’s Guide to Amazing Sex kitabının yazarı olan ve Durex’in yaptığı bir araştırmada danışmanlık yapan Seks Eğitmeni Sari Locker, “Medyada kadının cinsel imajı doğrudan erkek fantezilerine yöneliktir. Son derece seksi, büyük göğüslü ve ince bedenli kadınlar tercih edilir” diyor. Ancak ne var ki; bu kızların gerçekten zevk aldığı pek rastlanılan bir durum değildir.

Sekste kusursuz olmak zordur. Bu nedenle erotik haz anlayışını geliştirecek kitapları ve diğer yayınları bulmak sana bağlı.

İşte sana yol gösterecek üç yöntem:

Kendinin uzmanı ol. Elizabeth G. Stewart ve Paula Spencer tarafından yazılan The V Book: A Doctor’s Guide to Complete Vulvovaginal Health kitabıyla işe başlayabilirsin. Karşılaştığımız en iyi vajina rehberi olan bu kitap, kendini daha iyi anlamanı sağlayacak.

Öğrendiğin kadar eğlenmeyi de bil. Eğlenceli ve sürükleyici bir kitap olan Bonk: The Curious Coupling of Sex and Science’da Mary Roach, her tür seks araştırmasını ve uyarılmak için keşfedilmiş en tuhaf yolları inceliyor.

Beynindeki sınırları yık. Seks Uzmanı Susan Crain Bakos’un büyük beğeni toplayan kitabı Orgasm Loop: The No-Fail Technique for Reaching Orgasm During Sex’i incele. Çığır açan akıl-beden metodu, büyük orgazmı yakalamakta sana yardımcı olabilir.

Yunanistan, seksin ulusal bir eğlence olduğu ülke.

Konu şehvete geldiğinde Yunanlılar altın madalya kazanabilir. Sadece en fazla seksi onlar yapmakla kalmaz, bizi bu açıdan yenebilirler de! İncelenen 26 ülke içinde, yılda ortalama 164 kez seks yapmalarıyla listenin en tepesinde onlar yer alıyor. Yılda 85 kez sevişen tipik Amerikalıların neredeyse iki katı.

Atina’daki National School of Public Health’da araştırmacı olan Sosyolog Elizabeth Ioannidi-Kapolou, “Avrupalıların seks alışkanlığıyla ilgili son zamanlarda yapılan bir araştırmada Yunanlı erkekler Fransızları tahtından indirdi” diyor.

Yapılacaklar listesinin en başına seksi koymak Yunanistan’da bir kuraldır. Hatta “zevk peşindeyiz” diye bir sözleri bile vardır.

Sadece evet, evet, evet de!

 Basitçe söylemek gerekirse: Sadece yap! Çoğu zaman kendiliğinden gelişebilecek cinsel yakınlaşmayla arandaki en büyük engel çok fazla düşünmektir. Yoğun bir iş günü sonrasında kendini çok gergin, hatta şişman hissetmen, bir yandan ertesi günü planlaman seni seksten uzaklaştırır, hatta her şeyi başlamak üzereyken bile durdurabilir.

Bu rahatsız edici duruma, Seks Araştırmacısı Masters ve Johnson tarafından bir isim bile verilmiş: “seyirci kalmak”. Yani sevişirken ortamdan uzaklaşma eğiliminde olma durumu. Seyirci kadınlar sevişme sırasında kendini gözlemler. Bunu yaparken de sürekli olarak nasıl göründüğünü düşünür ve dolayısıyla anın tadını çıkaramaz. Yapılan araştırmalarda, kafası karışık olan kadınların daha az cinsel tatmin yaşadığının ortaya çıkmasına şaşmamalı. Bu durum hem daha fazla orgazm taklidi yapmanın, hem de daha az orgazm yaşamanın aslında tek sorumlusu diyebiliriz.

Başka bir çalışma ise, kendi bedeninin farkında olmanın ve ön sevişme sırasında güzel şeylere odaklanmanın (ipek geceliğini ya da teninde dolaşan parmakları hissetmek, aynada kendi bedenine bakmak gibi) kadınların, (hatta yatakta sorunları olanların bile) verdiği cinsel tepkileri arttırdığını ve çok daha sık seks arzusu duymasına neden olduğunu ortaya koydu.

Eğer kafanı boşaltmanın yolunu zaten biliyorsan, harekete geçmelisin. Ne zaman ve nerede ortaya çıkarsa çıksın, işe içgüdülerini dinlemekle başla. Kalabalık içindeyken aniden bir şeyler hissedersen söyleyeceğin şifreli bir söz belirlemek işe yarayabilir: “Tatlım, tatil için Yunanistan’a gitmeye ne dersin?” gibi… O hemen mesajı alacak ama etraftaki hiç kimse anlamayacaktır!

İsrail, kadınların ne istediğini dile getirdiği yer.

Yapılan bir kamuoyu araştırmasına katılan 14 bin 840 İsrailli kadının yüzde 72’si son sevişmesinde orgazm olduğunu, yüzde 71’i ise yatakta ne istediğini söylemenin yolunu iyi bildiğini söylemiş. İsrailli gazeteci Maayana Shenhar, son 20 yılda İsrailli kadınların gittikçe daha girişken olduğunu söylüyor. Çünkü artık seks hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün.

 

İsrailli kadınlar, “istersen alırsın” sözünün bir örneği. Hem de cüretkâr şekilde: İbranice’de “dugri”, “doğrudan yüzüne karşı söylemek” anlamına gelen bir sözdür ve bize inan, işe yarar!
Bu, bir anlamda İsrailliler’in insanın ölümlü olduğunun kesinlikle farkında olmasıyla ilişkili. Seksi, bu duyguyu hafifletmenin ve hayatı savunmanın bir yolu olarak görürler.

İpleri eline al!

 

 
Erkekler kesinlikle yönlendirilmeyi sever. I Love Female Orgasm: An Extraordinary Orgasm Guide kitabının yazarlarından Marshall Miller, “Amerikan kültüründe erkekler, yatakta ne yapacağını bilmesi, hiç değilse öyleymiş gibi davranması gerektiğini düşünür” diyor.

“Oysa kadınların gerçekten ne istediğini bilmeye can atıyorlar fakat bazıları bunu sormanın cinsel deneyimsizlik ya da zayıflık olarak görüleceğinden korkuyor.” Miller ve (aynı zamanda yakın dostu olan) kitabın diğer yazarı Dorian Solot, Amerikalı kadınlara orgazmın yolları konusunda yardım ediyor.

İkiliye göre, başarıyı garanti etmek için en iyi yol kendi mutluluğunu savunmak. Pek çok erkek kendinden emindir. Her şeyi kendisi için en uygun şekilde ayarlar ve ona göre hareket eder. Kadınlar ise sırt üstü yatar ve partnerinin onu orgazma ulaştırmasını bekler.
Miller ve Solot’un kadınlara verdiği birkaç tavsiye sana da yardımcı olabilir:

Kendini tanı. Tatmin edici seks hayatı olan kadınlar kendi bedenini iyi tanır. Bunun yollarını en iyi sen bilebilirsin.
Ona yardımcı ol. İsteklerini komplimanlarla süsle. Örneğin ona, içindeyken harika hissettiğini söylerken aynı zamanda ne yapmasını istediğini anlat.

Anlatma, göster. Bazen gevezelik yapmamak ve bedeninin konuşmasına izin vermek daha iyidir. Ne istediğini göstermek için bedenini ya da partnerinin ellerini kullan. Çoğu zaman, ne istediğini tam olarak anlayacaktır. Eğer tereddüt eder ya da şaşırırsa o zaman konuş. Çabalarının karşılığını alacağına emin olabilirsin.

Womens Health


Kaynak: Magazind.net

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK