Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Magazin » Victoria melekleri sekste daha mı başarılı? | 07 Aralık 2014 Pazar 17:23

Victoria melekleri sekste daha mı başarılı?

Geçtiğimiz hafta Londra’da yapılan Victoria’s Secret defilesi çok konuşuldu.

Geçtiğimiz hafta Londra’da yapılan Victoria’s Secret defilesi çok konuşuldu. Her ne kadar defile partisinin düzenlendiği otelde kalıp bir gün farkla tüm olayı kaçırmış olsak da bu önemli organizasyonun havasını soluduk sayılır. Londra’nın pek çok köşesinde Victoria’s Secret meleklerinin resimleri asılıydı. Modellerin afişlerine baktıkça günümüzdeki güzellik anlayışını ve bunun cinsellikle ilgisini düşündük. Vücut imajı, güzellik-incelik ve cinsellikle ilgili araştırma sonuçlarını tekrar inceledik ve şunu gördük: İnce olmak sekste başarının garantisi değil!

Bir yıl diyet yaptı cinsel isteği arttı

Seks hormonlarının optimum seviyede çalışması için sağlıklı bir kilo aralığı önemli. Vücut kitle endeksi, vücut yağı ve bel çevresi ölçümlerinin normal aralıklarda olması hem kadınlık hem de erkeklik hormonlarını düzenliyor. Böylece cinsel istek, cinsel uyarılma ve orgazm fonksiyonları tam güç çalışabiliyor. Aşırı vücut yağı, bel çevresi kalınlığı ise seks hormonlarını düşürüp, cinsellik için gereken fizik performansı azaltıyor. Cinsel bölge damarları ve sinirleri de olumsuz etkileniyor. 2 yıl boyunca Akdeniz tipi bir diyetle kilo veren kadınlarda cinsel fonksiyonlar ciddi oranda iyileşiyor. 40 yaş altındaki şişman kadınlar 1 yıl düzenli diyet ve egzersiz yaptıklarında cinsel istek ve orgazm kapasitelerinde neredeyse 2 kat artış yaşıyorlar. Ancak ince olup da cinsel fonksiyon sorunu yaşayan önemli sayıda kadın var. Özellikle kilo meselesini takıntı haline getirenler, görünüşüyle ilgili tatminsizlik yaşayanlar ve vücutlarını beğenmeyenler cinsel risklerle karşı karşıya. 

İki kadından biri vücudunu beğenmiyor

Yapılan araştırmalar, her iki kadından birinin vücut, kilo veya görünüşle ilgili tatminsizlik yaşadığını gösteriyor. Biz de Aile Sağlığı Araştırma Derneği olarak yaptığımız çalışmalarda Türk kadınlarının neredeyse yüzde 80’inin fiziksel çekicilik anlamında özgüven eksikliği yaşadığını ve kiloları hakkında aşırı olumsuz hislere sahip olduğunu bulduk. Yani kadınların çoğu vücut imajından rahatsız!

10 kadından 7’si tatminsiz 

Vücut imajı sorunu yaşayan kadınlar cinselliğe konsantre olmakta, zihinsel olarak uyarılmakta, kendilerini ana bırakmakta zorlanıyor. Sürekli vücutlarının nasıl gözüktüğü ile ilgili kaygı duyuyor. Seks modunda olsalar da cinsellikten kaçabiliyor veya erteliyor. Yaptığımız çalışmalar kendini çekici görmeyen 10 kadından 7’sinin cinsel tatminsizlik ve geç uyarılma sorunu yaşadığını bulduk. Vücut imajından memnun olan kadınlar ise daha sık cinsellik yaşıyor, daha sık orgazm oluyor. 

Bu soruları yanıtlayın: 

- Vücudunuz-kilonuz-görüntünüzle ilgili yoğun endişeleriniz var mı?

- Bu endişeler cinsellikte aklınıza geliyor mu?

- Eşinizin yanında çıplak kalmaktan rahatsızlık duyuyor musunuz?

- Vücudunuzun ancak belli cinsel pozisyon ve davranışlarda iyi göründüğünü mü düşünüyorsunuz?

- Görüntünüz nedeniyle cinselliği ertelediğiniz oldu mu?

- Daha zayıf olsaydınız seks hayatınızın daha iyi mi olacaktı?

- Seks sırasında “Çok kiloluyum”, gibi düşünceler aklınıza sıkça geliyor mu?

Uzmana başvurun

Vücut imajınız cinsel hayatınızı etkilemeye başladıysa, bu nedenle libido kaybı yaşıyorsanız, sekste konsantre olmakta zorlanıyorsanız, uyarılma ve orgazm güçlüğü başladıysa bir uzmana başvurun.

Bir not:

Eşinde sertleşme sorunu olan veya eşi cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar çekiciliklerini kaybetmiş hissediyor. “Eşim beni artık beğenmiyor” diyor.


Kaynak: Tarkan Acar

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK