Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Kadın » Vajinal kaşıntının sebepleri ve kaşıntıya iyi gelen çözümler | 05 Ekim 2015 Pazartesi 19:16

Vajinal kaşıntının sebepleri ve kaşıntıya iyi gelen çözümler

İnanılmaz rahatsız edici bir sorun olan vajinal kaşıntının sebebi çok farklı olabilir. İşte vajinal kaşıntının 4 nedeni ve çözüm önerileri

Mantar Enfeksiyonu  Vajinanın normal pH değeri 4.7'nin altındadır. Vajinada bulunan faydalı bakteriler genellikle mantarı uzak tutar. Ancak genellikle antibiyotik kullanımı sonrasında yok edilen bu yararlı bakteriler sonucu mantar oluşumu meydana gelir. Ayrıca nemli, sıcak ortamda da bu enfeksiyonlar görülebilir. Sonucunda vajinada peynirimsi akıntı görülebilir ve kaşıntı söz konusu olur.  

Mantar enfeksiyonuna çözüm:  Hamileyseniz hemen doktora görünün. Daha önce de bu sorunu benzer sebeple yaşadıysanız eczaneden şikayetinize uygun anti-fungal kremler alabilirsiniz. Mantar şekerden beslendiğinden bu sürede şekerli gıdalar yememenizi öneririz.

Vulvit  Vulvada yaşanan kızarıklık ve kaşıntıdır. En büyük sebebi bölgenin çok sert keselenmesi, duş jelleri ve vajinal deodorantlardır.  Vulvite çözüm:  Genital organları yıkamak için sadece ılık su kullanın. İlla ki sabun kullanacaksınız vajinanın pH dengesini bozmayan sabunlar tercih edin. Cilt sorunları  Egzama gibi cilt sorunları genital bölgelerde kaşıntıya neden olabilir.  

kCilt sorunlarına çözüm:  Mutlaka bir doktora başvurun. Dermatologlar bu konuda en doğru yolu gösterecektir. Bu arada bölgeye parfümsüz nemlendirici uygulayabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar  Vajinada görülen kaşıntının sebebi cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir. Ancak bu hastalıklar kaşıntıdan yok ağrıya ve acıya neden olur. Birkaç günden fazla sürerse cinsel temastan kaçının ve doktora gidin.


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
etiketler İlgili Etiketler
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK