Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Spor » UEFA hukukçuları ikiye bölündü | 29 Temmuz 2013 Pazartesi 01:53

UEFA hukukçuları ikiye bölündü

İspanyol müfettiş Palacios'un 7 kişiye ömür boyu men cezası istemesi UEFA hukukçularını ikiye böldü.

İspanyol müfettiş Palacios'un 7 kişiye ömür boyu men cezası istemesi UEFA hukukçularını ikiye böldü. 
 
Kameraların karşısına geçen Aziz Yıldırım,  "Bu dava UEFA'nın en zor davasıdır. Bu dava yüzünden UEFA çatırdayabilir" diyerek hayli ciddi bir iddiada bulunmuştu.

 

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, ilk olarak kimse anlam verememişti bu iddiaya lakin daha sonra bu sözün arka planında yatan gerçekler ortaya çıkmaya başladı. Önce CAS'ın verdiği kararla Şampiyonlar Ligi'ne katılan Fenerbahçe, şimdi de UEFA'nın hukukçuları arasında çok ciddi bir tartışma yaratmış ve hatta tam ortadan ikiye bölmüş durumda.  
 
Konu; İspanyol müfettiş Palacios'un 7 kişiye ömür boyu men cezası istemesi... Disiplin Kurulu ise bu kişiler hakkında ek rapor isteyerek dosyalarını geri yollamıştı.

İKİYE BÖLÜNDÜLER

İşte bu durum UEFA merkezindeki hukukçuları tam anlamıyla ikiye bölmüş durumda. Bir kesim 'sadece kulüplerin cezalandırılmasının hukuki açıdan bir temele sahip olmadığını ve verilen kararın inandırıcılığının kalmadığını' iddia ediyor. Buna karşı olarak hukukçuların önemli bir kesimi ise, 'talimatlar gereği yerel liglerde meydana gelen bir olay için UEFA'nın şahıslara ceza veremeyeceği, UEFA'nın sadece düzenlediği turnuvanın güvenliğinden sorumlu olduğu ve kişilere ancak yerel mahkemeler ile federasyonun ceza verebileceği' fikrini savunuyor. Bu tartışmalar sonrasında verilecek karar UEFA'da muhalifler tarafından da takip edilirken; karar verilmesinin bu kadar uzamasının sebebi olarak bu konu göze çarpıyor.

ZABRCANEC'İN CEZASI FARKLI

UEFA, daha önce şike sebebiyle sadece Pobeda'nın eski başkanı Aleksandar Zabrcanec'e ceza verdi. Fakat Zabrcanec'in ceza almasının sebebi ise bahsedilen olayın UEFA turnuvalarında gerçekleşmesiydi. Bunun dışında ise herhangi bir örnek bulunmuyor. En son olarak Olimpiakos Volou kulübünün yöneticileriyle ilgili UEFA herhangi bir yaptırımda bulunmamıştı. Volou'nun başkanı, Yunanistan Federasyonu'ndan ceza almıştı.

TALİMAT DEĞİŞTİ AMA

Tüm bu olayların yanında UEFA, mayıs ayında Londra'da yaptığı kongrede yeni bir karar aldı ve yerel liglerde yaşanan olaylar için kişilere de ceza verebilmenin önünü açtı. Fakat alınan kararda bu uygulamanın geriye dönük yapılamayacağı da ifade edildi.

EK RAPOR KAZANMAK İÇİN

Bilindiği üzere UEFA Disiplin Kurulu, kişilerin tamamıyla ilgili müfettiş Palacios'tan ek rapor talep etmişti. Bu kararın ise tamamen zaman kazanmak amacıyla yapıldığı ve UEFA Disiplin Kurulu üyelerinin de bu tartışmaya ortak olduğu öğrenildi.

KİŞİLER, KULÜPLERİ ETKİLEMEZ

UEFA, kişilere ceza verip vermeyeceğini düşünedursun; bu karar Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın CAS'ta devam eden davalarını hiçbir şekilde etkilemeyecek. Kişilere ceza gelmesi halinde ise kişiler konuyu hem Tahkim Kurulu'na hem de CAS'a taşıyabilecek. Bu durumda UEFA, talimatlara aykırılık gerekçesiyle yeni bir tazminat tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.


Kaynak: SPOR

ReklamGIF
etiketler İlgili Etiketler
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK