Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Kültür-Sanat » Türk öğrencinin büyük başarısı | 28 Haziran 2013 Cuma 19:42

Türk öğrencinin büyük başarısı

16 yaşındaki elif bilgin, “muz kabuğundan biyoplastik“ projesiyle google bilim fuarı 2013'te hem finale kaldı hem de özel ödül aldı.

"Muz kabuğundan biyoplastik" projesiyle Google Bilim Fuarı 2013'te hem finale kalan hem de özel ödül alan lise 2'nci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Elif Bilgin, projeye nasıl başladığını anlattı.

Plastiklere oranla çevreye duyarlı ve kısa sürede yok olabilen biyoplastik maddesinin nasıl üretildiğini merak ettiğini ifade eden Bilgin, "Araştırdığımda patatesten yapıldığını öğrendim ve patatesin içerisindeki nişastanın önemli rol oynadığını farkettim. Tükettiğimiz ve ihtiyacımız olan bir maddenin kullanılması yerine atık olan bir malzemeden yapılabilir mi diye araştırmaya başladım. İçinde nişasta ya da selüloz olan maddelere baktım. Çünkü bunlar biyoplastikte çok önemli hammaddeler. Muz kabuğunda çok yüksek miktarda bu ikisinden de bulunduğunu öğrendim" dedi. Bilgin, biyoplastiğin, bilim çalışmalarında yeni bir alan olduğunu vurgulayarak, gelecekte ABD'de tıp eğitimi almak ve araştırmalara ağırlık vermek istediğini söyledi.
 
ÇOK ŞANSLI OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM
 
Bilgin, söz konusu projeyi tamamladıktan sonra projeyi yollayabileceği yarışmaları araştırdığını aktararak, "Google Science Fair'i (Google Bilim Fuarı) buldum. Kurallarını okuduktan sonra da yarışmanın benim için uygun olduğuna karar verdim. Daha sonra yarışmaya yolladım ve bir kaç ay sonra 90 finalist açıklandı. Aynı yaş grubundaki 30 kişi arasından seçildiğimi öğrendim. Seçildikten sonra çok mutlu oldum. Daha sonra son 15 finaliste (15 Global Finalist) seçildim ve aynı zamanda bir de Jüri Özel Ödülü'nü aldım, Scientific American'ın sponsorluğunu yaptığı 50 bin dolarlık "Science in Action" ödülünü kazandım. Aynı zamanda bir mentol veriyorlar bu ödülü kazanan kişiye ki, projesini ilerletebilsin. Çok şanslı olduğumu düşünüyorum bu sebeple" diye konuştu. Bundan sonraki aşamada ise, finale kalan her yaş grubundan 5'er kişi olmak üzere toplam 15 kişinin Google'ın ABD'deki merkezine davet edildiklerini belirten Bilgin, 23 Eylül'de yapılacak finale kalan yarışmacıların jüriye kişisel olarak proje sunacağını, bunun sonucunda ise hem yaş kategorilerindeki birincilerin, hem de tüm yarışmanın birincisinin açıklanacağını anlattı.


Kaynak: OBJEKTIFHABER

ReklamGIF
ÖNCEKİ HABER
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK