Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Kadın » Takıntılı mısınız? | 22 Temmuz 2013 Pazartesi 10:14

Takıntılı mısınız?

Günlük yaşantınızı kabusa çeviren takıntılarınızdan kurtulmazsanız daha fazla sorunla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Obsesyonlar yani saplantı ve takıntılı zorlantılı düşünceler ve bunların neden olduğu tekrarlayıcı eylem ve ritüellerden oluşan sendrom pek çok kişide mevcut. Obsesyonlar arasında, halkın arasında en çok bilineni "temizlik hastalığı". Sık el yıkama ya da temizlenme davranışlarıyla kendini gösteriyor.
Uzmanlar, "Obsesif olmak kişinin iradesiyle ilişkili mi" sorusuna "hayır" diyor. Obsesyon irade dışında beyne sokulmuş gibi ortaya çıkan düşüncelerden meydana gelir
Psikoterapi gerekli

Kişi düşüncelerinden dolayı kendini suçlu hisseder. Tedavide bu nokta önemli. Kişinin düşünceleri ve eylemleri nedeniyle hissettiği suçluluk duygusunun azaltılması, benliğini bunların dışında görmeye başlaması tedavi için ilk adım.
İlaçların yanı sıra psikoterapiler mutlaka gerekli. Yine davranış terapileri, üstüne gitme teknikleri tedavide önemli yer tutar. Sonuç olarak bu sendroma sahip kişilerin bunu gizlemek, utanmak, tek başına baş etmeye çalışmaktansa, bir uzmanla sorunu paylaşmaları, onun rehberliğinde bu hastalığı aşmaya çalışmaları en doğru yaklaşımdır.


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK