Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Spor » Süper Lig tarihinde bir ilk | 29 Temmuz 2013 Pazartesi 01:55

Süper Lig tarihinde bir ilk

Türkiye'de profesyonel liglerde, bu sezondan itibaren çizgi hakemi uygulaması hayata geçiriliyor.

Türkiye'de profesyonel liglerde, bu sezondan itibaren çizgi hakemi uygulaması hayata geçiriliyor.

UEFA tarafından geçmiş yıllarda hayata geçirilen çizgi hakemi uygulaması, Türkiye'de de devreye giriyor. Bu kapsamda, maçı yöneten hakem sayısı 4'ten 6'ya çıkarılacak.

Maç boyunca iki hakem, kale çizgilerini kontrol edecek ve topun çizgiyi geçip geçmediği konusunda orta hakemi uyaracak.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çizgi hakemi uygulaması kapsamında eğitim çalışmalarına başladıklarını anlattı.

Sezon başlamadan tüm hakemlerin bu uygulama için hazır hale getirileceğini belirten Alp, "Gerçekten bunun için çok çalışıyoruz. Yepyeni bir sisteme geçiyoruz artık. Bu sisteme geçmeden önce çok iyi hazırlanmamız lazım. Bunun da çalışmalarını yapıyoruz. Artık saha çalışmalarına başladık" dedi.

UEFA'dan gelen iki uzmanın bu konuda eğitim verdiğini dile getiren Alp, "Yapılması gerekenleri ve kuralları öğrettiler. Lig başlamadan önce tüm hakemlerimiz, konuyla ilgili olarak hazır hale gelecektir. Hakem hatalarını en aza indirmeye çalışıyoruz ve çizgi hakemi uygulaması da buna önemli katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

"Hakem hataları asgari düzeye inecek"

Alp, çizgi hakemi uygulamasında, hakemlerin saha içinde görev dağılımını çok iyi yapması gerektiğini vurgulayarak, Türk hakemlerinin bu uygulamayı çok iyi şekilde hayata geçireceğine inandığını kaydetti. Türk hakemlerinin başarılı olduğuna dikkati çeken Alp, şöyle devam etti: "Arkadaşlarımız, maçlarda öğrettiğimiz şekilde görev dağılımını yaparsa hakem hataları en asgari düzeye inecektir ama futbolda hata elbette olacaktır. Hatanın fazla olup olmamasına göre hakem başarısı ön palana çıkıyor. Bizim de en büyük hedefimiz hakem hatalarını en aza indirebilmektir. Çizgi hakemi uygulaması da bunun için önemli. Hakemlerimiz kabiliyetli ve bu işin üstesinden geleceklerdir. Son 2 yıldır UEFA tarafından çok önemli maçları Türk hakemlerimiz yönetti. Türk hakemleri, ciddi manada Türk futbolunun çok önünde. Bunu herkes görüyor."


Kaynak: SPOR

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK