Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Medya » Soma'da maden faciası! | 14 Mayıs 2014 Carşamba 12:06

Soma'da maden faciası!

Soma'daki maden kazasına ilişkin son resmi açıklamaya göre ölü sayısı 205. Rakamlar 200'ün üstünde işçinin yangının halen devam ettiği maden ocağında olduğunu ortaya koyarken, her geçen dakika işçilerin aleyhine işliyor. Bakan hiçbir işçinin yanarak ölmediğini söyledi

TANER YILDIZ: 201 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da meydana gelen maden kazasında 201 işçinin hayatını kaybettiği 80 kişinin de yaralandığını ifade etti.

İşte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın kahreden kazaya ilişkin yaptığı açıklama;

Sosyal medyada çok acımasızca bazı cümleleri gördüm. Kan arandığı söyleniyor. Şuanda kan aradığımız herhangi bir işçi kardeşimiz yok. Burada böyle bir infial uyandırmaya çalışmanın gerçeklerle bağdaşmadığını söylemem lazım. Bir Belediye başkanı kalkıp hemen böyle bir acı üzerinden politika yapmaya kalkıyor ve sanki kendisi yetkiliymiş gibi "elimizdeki bundan resmi olmayan rakamlar" diye açıklamalar yapılıyor. Arkadaşlar, biz şuanda işçi kardeşlerimizin hayati tehlikeleriyle beraber uğraşıyoruz. Ondan sonra kalkıyor birisi buranın bir yıllık bir maden olduğundan bahsediyor ve yeni madende bu tür şeylerin olacağından bahsediyor. Şuanda ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Ve bunu doğru bir şekilde, şeffaf bir şekilde kamuoyuyla sizlerle paylaşmak durumundayız. Burada hepimizin canı gidiyor. O yüzden buradan söylenenlerin haricinde bir rakama kesinlikle tevessül etmeyin. Belki bir saat sonra tekrar rakamları açıklamak durumunda kalacağız. Zaman aleyhimize işliyor ve bu rakamların yükselmesinden endişe duyuyoruz. Acımızın, sıkıntımızın artabileceği endişesini taşıdığımı söylemem gerekiyor.

Net olarak hem Çalışma Bakanlığımızdan, hem Maden İşleri Genel Müdürlüğümüzden, ve Enerji bakanlığımızdan da üç ayrı heyetin, hem adli hem de idari soruşturmaları olacak. İşin o kısmını şuanda gündemimize almıyoruz. Şuanda gündemimizde tek şey var. Şuanda 400'den daha fazla kurtarma ekibimizle beraber, yalnızca işçi kardeşlerimizin hayatını düşünüyoruz. Başka hiçbir şey düşünmüyoruz. O yüzden bizim sabaha kadar, gün ağarana kadar olan gündemimiz o kardeşlerimize hızlıca ulaşıp, onları dışarı çıkarmak olacak.

201 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Belli rakamlarımız var, onları netleştireceğiz çünkü vardiya değişiminden yaklaşık 40-50 dakika olan bu değişimde vardiyasından daha önce giren veya vardiyasından daha önce çıkan işçi kardeşlerimizin olduğunu gördük. Takribi rakamların bu seviyede olduğunu söylemem lazım ama bu rakamlardaki olası değişiklikleri de mutlaka kesinleştirdikten sonra sizlerle paylaşacağız. Ama şuanda en önemli elimizdeki veri 201 kardeşimizi kaybettiğimizdir.

Cenazelerin teşhis edilmesiyle alakalı hiçbir sıkıntı yok. Çünkü herhangi bir darp veya grizu olmadığı için bir yanık söz konusu değil. İşçi kardeşlerimiz karbon monoksit zehirlenmesinden dolayı bu şehitlik mertebesine ulaştılar. Bu rakamların belli spekületif rakamlarla örtüşüyor olması, onları haklı çıkarmaz. Bu çok ciddi bir iş ve tek tek, üç dört kademeden geçen sayılarla beraber biz kamuoyuyla paylaşıyoruz. Hiçbir işçi kardeşimizin sıhhatiyle veya ölümüyle alakalı farklı rakamlar kullanamayız. Bunlardan emin olduktan sonra kullanmamız lazım. O yüzden bu hassasiyetimizi korumaya devam edeceğiz.

Karbon monoksit gazı tamamen temizlenmiş değil. Bir yandan havalandırmalar devam ediyor, tersine bir havalandırmayla beraber çok daha büyük bir sıkıntıyı yaşamadan bu hedeflenmişti. Bunların sonuçlarını hep beraber konuşacağız. Karbon monoksit gazı bazı yerlerde düşük seviyede, bir kısım yerlerde de yüksek seviyelerde seyrediyor.


MANİSA BELEDİYE BAŞKANI: 157 ÖLÜ VAR

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı  Cengiz Ergünsaat 23:55 sıralarında yaptığı açıklamada, şu ana kadar ellerindeki bilgilere göre yaralı sayısın 75, şu ana kadar 157 kişinin de can verdiğini söyledi.
Belediye Başkanı  Ergün, maden ocağında bulunan işçi sayısının 580 olduğunu, 75 madencinin yaralı olarak kurtarıldığını, ölü sayısında artış olacağı endişesini taşıdığını söyledi.

İÇERİDEKİLERİN SAYISI BİLİNEMİYOR
Manisa İtfaiye Daire Başkanı Ali Gül, galerilerin dörtte üçüne girdiklerini, içeride şu anda yangının tamamen söndüğünü, dumanın da büyük ölçüde tahliye edildiğini bildirdi. Kendisinin de gaz maskesiyle galerilerde dolaştığını anlatan Gül, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini, arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

 

BAKANLIK: TESİSTE TEFTİŞ YAPILMIŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Manisa'nın Soma ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlamasıyla ilgili açıklama yapıldı.

"Manisa'nın Soma ilçesindeki Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. işyerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince 2012 yılında 2 kez, 2013 yılında 2 kez ve son olarak da 13-14, 17-18 Mart 2014 tarihinde de iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı ve mevzuat aykırı bir durum görülmediği, ayrıca işyerinde 25 Temmuz 2013 tarihinden itibaren 9 iş güvenliği uzmanı, 3 işyeri hekiminin çalıştığı tespit edilmiştir. Olayın ilk başından itibaren müfettişlerimiz olay yerindedir. Bakan Yardımcımız ve Teftiş Kurulu Başkanımızda olay yerine hareket etmiştir. Maden ocağında mahsur kalan işçi kardeşlerimizin sağlıklı bir şekilde kurtulmalarını temenni ediyoruz" denildi.

 

Soma'da Soma Holding'e ait bir kömür ocağında meydana gelen patlama nedeniyle çok sayıda işçi mahsur kaldı. Ege Bölgesi'ndeki kömür işletmelerine ait bütün arama kurtarma ekipleri Soma'ya yönlendirildi.

Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası madenin içinde mahsur kalan işçilerden bazıları sağ olarak çıkarılmaya başlandı.Ambulanslar Soma ve çevre ilçelerdeki hastanelere yaralı işçileri taşıyor.

Eynez mevkisindeki bir maden ocağında trafoda çıkan yangın sonrası yerin 2 kilometre altında mahsur kalan işçileri kurtarmak için uzman ekiplerin çalışması devam ederken, mahsur kalanlardan bazıları arama kurtarma ekiplerince çıkartılmaya başlandı.

Madenden çıkan her işçi, yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. İşçilerin bir bölümünün yürüyerek çıktığı, sedyeyle çıkarılan bazı işçilerin ise hayati tehlikesinin bulunmadığı gözlendi. Çıkarılan işçiler, maden önünde bekletilen ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor.

Bu sırada çok sayıda işçi ailesinin madenin önüne yığılması nedeniyle güvenlik görevlileri kalabalığı dağıtmaya çalışıyor. Çok sayıda işçi yakınının madene ulaşmak üzere yola çıkması nedeniyle ilçe merkezi ile maden arasındaki 30 kilometrelik yolda konvoy oluştu.

Maden önünde bekleyen bazı işçi yakınlarının dua ettiği bazılarının da fenalaştığı gözlendi.


KAYMAKAM: 200-300 İŞÇİ MAHSUR KALDI
Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, ilçedeki özel bir madende elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu madenin içinde bulunan 200-300 kadar işçinin mahsur kaldığını, hastaneye kaldırılan 10 işçiden üçünün hayatını kaybettiğini söyledi. Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkiisinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi.
     
Atçı, "Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bir vardiya işçi, 200-300 civarında içeride, bu işçilerden 10 tanesi çıkarılabildi, hastanelere sevk edildi. Üç tanesinin vefat ettiği bilgisi geldi" dedi.

AK PARTİLİ YURTTAŞ ÖNCE '20 İŞÇİ ÖLDÜ' DEDİ SONRA DÜZELTTİ
AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Soma'da maden ocağındaki yangında 20 işçinin öldüğünü, 200'e yakın kişinin yaralandığının tahmin edildiğini söyledi. Yurttaş, yaptığı açıklamada, Manisa Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan kriz merkezinden edindiği bilgiye göre, madenden dumandan zehirlenmesi ve yanıklar sonucu 20 işçinin ölü olarak çıkarıldığını bildirdi.

Madenden şu ana kadar hastaneye 30'a yakın kişinin hastanelere sevk edildiğini, 1'i dışında bu yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını anlatan Yurttaş, "Madenin içinde 200'e yakın dumandan etkilenen işçi olduğunu tahmin ediyoruz. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Manisa, İzmir ve Balıkesir'deki tüm hastaneler hazır hale getirildi. 1 helikopter ambulans olay yerine sevk edildi."

Bölgedeki madenlerde zaman zaman göçük ve benzeri konularda kazalar yaşandığını, madenciliğin bu tür riskleri barındırdığını, önlem alınmasına rağmen böyle olayların önüne geçilemediğini dile getiren Yurttaş, "İncelemeler yapılacaktır, sorumlusu varsa ortaya çıkarılacaktır" dedi.

YURTTAŞ: YANLIŞ BİLGİ VERİLDİ
Muzaffer Yurttaş bu açıklamasının ardından, ilk etapta kendisine 20 işçinin öldüğü bilgisinin geldiğini ancak bunun yanlış olduğunu öğrendiğini belirterek, şu anda ölü sayısının 3 olduğunu söyledi.     

SOMA İTFAİYESİ: 3 KİŞİ ÖLDÜ, 5 KİŞİ KURTARILDI

Öte yandan Soma itfaiyesi yetkilileri, trafo patlaması meydana gelen madenden 5 işçi kurtarıldığını, 3 işçinin ise hayatını kaybettiğini bildirdi.


TEMİZ HAVA POMPALANIYOR
Yerin metrelerce altında kalan maden işçilerinin bulunduğu galerilere temiz hava pompalanmaya başlandı. Maden- İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgencay, mahsur kalan işçi sayısı hakkında bilgilerinin bulunmadığını söyledi. Küçükgencay, "Ekipler müdahale ediyor. Yangının bir an önce söndürülmesi gerekiyor. Temiz havayla işçilerin buluşturulması için de çalışma yapılıyor. Madenin içine temiz hava pompalanıyor. Şu ana kadar kimseye ulaşılmış değil. Yangın içerideki oksijeni yok ettiği için arkadaşlar sıkıntıda. Gaz maskeleri var ama onun da dayanma süresi var" dedi.

TTK KURTARMA EKİBİ MADENE GİDİYOR
Gelerilerde mahsur kalan çok sayıda madenciyi kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı 15-20 kişilik kurtarma ekibinin, Zonguldak'tan Soma'ya gönderiliyor. Kurumun tahlisiye ekibinde görevli uzman madencilerin, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın Zonguldak'a göndereceği helikopterle, Soma'ya ulaştırılacak. Zonguldak'taki ocaklarda göçük, grizu ve kömür patlaması, karbonmonoksit zehirlenmeleri, metan gazı ve karbondioksit boğulmaları gibi çok sayıda kazaya müdahale eden ekipler, uzman personelden oluştuğu belirtildi.


TÜRK KIZILAY'I BÖLGEYE HAREKET ETTİ
Patlamaya bağlı olarak işçilerin yaralandığı ve mahsur kaldığı bilgisini alan Türk Kızılayı Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi'nin alarm durumuna geçtiği belirtildi. Kurum tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir kuruluşa ait olan maden ocağında meydana gelen trafo patlamasının hemen ardından harekete geçen Türk Kızılayı, bölgeye bir öncü araç ve 5 kişilik uzman personel gönderdi. Kan ihtiyaçları içinde Kızılay Bölge Kan Merkezi alarma geçirildi. Türk Kızılayı Manisa Şubesi yetkilileri de yerel yöneticilerle görüşerek ihtiyaç tespiti yaptı. Kızılay'a bağlı bir öncü araç ve 5 uzman ekip, olayın hemen sonrasında bölgeye hareket etti. Yaralı işçilerin tedavileri için gerekli olabilecek kanın tedariği konusunda ise Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi hazırlıklarını tamamladı. Çalışmalar Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi, Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Türk Kızılayı şubeleri tarafından takip ediliyor."


CHP HEYET GÖNDERDİ
CHP, olay sonrası Soma'ya bir heyet gönderdi. Manisa Milletvekilleri Hasan Ören, Sakine Öz, Özgür Özel ile İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve Alaatin Yüksel'den oluşan heyet, patlamanın meydana geldiği ocakta incelemeler yapacak.

YÜKSEL: AMBULANSLAR VIZIR VIZIR YARALI TAŞIYOR

Soma yolunda olan CHP heyetinden İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel ölü sayısı ile ilgili çelişkili bilgiler geldiğini söyledi.
Yüksel, "ilçe başkanı ile görüştük bize gelen bilgilere göre Soma Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetmiş dört işçi bulunduğunu öğrendik ancak ambulansların vızır vızır çevre ilçelerdeki hastanelere yaralı taşıdığı bilgisini bize iletti. Bu sayının artmasından korkuluyor" dedi. - Banu ŞEN / SOMA

BAKANLIK HEYETİ YOLA ÇIKTI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Soma'da özel şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangınla ilgili inceleme yapılması amacıyla 3 iş müfettişi görevlendirildi. Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Soma'daki maden ocağında çıkan yangının ardından İzmir Teftiş Grup Başkanlığından 3 iş müfettişine inceleme görevi verildi. Öte yandan, İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de Soma'ya gitmek üzere Bursa'dan hareket etti.

 


Kaynak: Tarkan Acar

ReklamGIF
etiketler İlgili Etiketler
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK