Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Moda » Hong Kong'da Bruce Lee sergisi | 29 Temmuz 2013 Pazartesi 02:01

Hong Kong'da Bruce Lee sergisi

Ünlü film yıldızı Bruce Lee, ölümünün 40. yıldönümünde Hong Kong'da açılan bir sergiyle anıldı.

 

Serginin adı Bruce Lee: Kung Fu, Sanat, Hayat. Sergide, Lee’nin Ölüm Oyunu filminde giydiği ünlü sarı eşofmanından, yazdığı yazılara ve çizimlerine kadar 600 parça eşya bulunuyor.

Bruce Lee, ABD'nin San Francisco kentinde dünyaya gelmesine karşın Hong Kong'da yetişti. Sanatçı beyazperdede bir dönem fırtına gibi esti. Filmlerini milyonlarca kişi izledi. Şöhretinin zirvesindeyken, vücudunun bir ağrı kesiciye gösterdiği alerjik reaksiyon nedeniyle 32 yaşında öldü.

Açılışta konuşan Bruce Lee’nin kızı ve Bruce Lee Vakfı'nın Başkanı Shannon Lee, babasının filmlerinde sergilediği Kung Fu yeteneklerinin yanı sıra öğretileri ve hayat felsefesinin de anlaşılmasını ümit ettiğini söyledi.

Lee, pek çok kişinin, babasının uzak doğu dövüş sanatlarındaki yeteneklerini takdir ettiğini ancak onu bir insan olarak derinlemesine tanımadıklarını belirtti.

Lee, babasının aile yönünü, filmlerini yaparken ortaya koyduğu sıkı çalışmayı ve yazdığı şiirler gibi hayatının diğer yönlerini tanıtacak serginin, ünlü film yıldızının “daha eksiksiz bir resmini çizeceğini ümit ettiğini” kaydetti.

Büyük Patron, Öfkenin Yumruğu, yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını kendisinin üstlendiği Ejderin Dönüşü ve Ölüm Oyunu gibi başarılı filmlere imza atan Lee'nin ölümünden 6 gün sonra gösterime giren Ejder Kalesi ise ünlü film yıldızının en çok tanınan filmleri.

Sergi, Hong Kong hükümeti ve Bruce Lee Vakfı'nın katkılarıyla hazırlandı.


Kaynak: SİNEMA

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK