Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Kültür-Sanat » Her Ten İpekle Buluşacak Kadar Özeldir | 13 Haziran 2017 Salı 20:55

Her Ten İpekle Buluşacak Kadar Özeldir

Samandağ İpekçiliği Madam Seta Önderliğinde Hayat buluyor...

Geçmişi yüzlerce  yıla dayanan önemli  bir  meslektir Samandağ İpekçiliği .Uzun yıllar samandağ limanına gemiler yanaşarak ipeğin ticareti yapılırmış.Fakat ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı bu meslek unutulmaya yüz tutmuş.

Bu mesleğin yaşatılması için birinin el atması gerekiyordu  "bu kişi neden ben olmayayım " dedim ve araştırmaya başladım. Samandağ 'da ipek işiyle uğraşmış ne kadar yaşlı varsa hepsini buldum teker teker. Hikayelerini dinledim.Hele biri var ki bana çok ilginç bir hikaye anlattı.

"Eskiden Hatay'da İpek üretimi kutsal bi ayin şeklinde başlatılırdı . Serin ve rutubetsiz bir ortamda temiz bir kap içinde saklanan tohumlar , baharın müjdecisi anlamına gelen "HIDIRELLEZ" haftasında İpek bir kumaş parçasına sarılır , bir gül ağacına asılırdı . Ertesi gün , gün ışımından evin en küçük kızı tohumları gül dalından alır  bakım odasına götürür,evin en yaşlı kadınına göğsünde saklaması için teslim ederdi . Bir kaç gün içinde Yaşlı kadının göğsüne koyduğu ve vücut ısısında hayat bulan yumurtalar beslenme odalarına alınırdı." Hıdırellez kaması olarak anlatılan bu işlem , ne yazık ki yitik bir gelenek olarak , İpek'le ilgili yapılan sohbetlerde renk katan bir hikaye şeklinde kalmıştır .  

Uzun çabalar sonucu iddialı giriş yapmak için kendi markam olan Madam Seta yı oluşturdum. İlk etapta yaşadığım İskenderun'da Sıra dışı bir mağaza açarak ,Kapalı olan tek fabrikayı tekrar açtırdım.  "Hatay Sarısı "dediğimiz  ve sadece Hatay'da yetişen bir böcek türümüz var ki kozası aynı yerfıstığı görünümünde ve rengindedir. Fakat çin ve japon menşeyli beyaz kozanın tohumunun gelmesiyle Hatay sarısına olan ilgi son derece azalmış ve zamanla  bu böceğimizin nesli tükenmişti.   İşte tam bu noktada araştırmalarımız sonucu bir savaş ortamından

Hatay Sarısı tohumlarını bulup getirdik.Başka yerde sağlıklı yetişmediği için aynı Özelliği pek kalmamıştı .Üzerinde çalışmalar yaparak bu nadide böcek türümüzü yeniden kazandık. Ve şimdi Hatay 'da az da olsa yetiştirilmeğe başlandı.  

Bu işle ilgili bir çok projem var .En önemlisi bu mesleği yeniden ilgi odağı yapmak ve işsizliğin had safhada olduğu bu günlerde insanımıza istihdam sağlamak.Zira bu yetiştiricilik işinde  engelli insanımız bile çalışma imkanı bulabilir. Samandağ ipeği kalitesinden  ve kullanım alanlarının çok geniş bir yelpazeye sahip olmasından dolayı İlerleyen zamanlarda insanların vazgeçilmezi olacaktır.

Ben Madam Seta olarak ipek turizmini Hatay 'a kazandırmak için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum.. Ve diyorum  ki  

"HER TEN İPEKLE BULUŞACAK KADAR  ÖZELDİR"

 

www.madamseta.com


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK