Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Magazin » Haluk Bilginer'in 45 yıllık mücadelesi: Önce hamallık yaptı sonra en seksi Türk seçildi | 27 Kasım 2019 Carşamba 10:51

Haluk Bilginer'in 45 yıllık mücadelesi: Önce hamallık yaptı sonra en seksi Türk seçildi

Uluslararası Emmy Ödülü’nü alan ilk Türk oyuncu olan Haluk Bilginer ödülden sonra sabaha kadar Türkiye ve İngiltere’den gelen tebrik telefonlarına cevap verdi. Haluk Bilginer ödülünü eski eşi Aşkın Nur Yengi’den olan kızı Nazlı’ya ithaf etti.

1977'de İngiltere'ye gitti
1977’de Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde öğrenim görmek üzere İngiltere’ye giden Haluk Bilginer para kazanmak için garsonluk, temizlik işçiliği ve hamallık yapmış.

1985'de 'Kıbrıslı Osman'ı canlandırdı 'Seksi Türk' ilan edildi
1980-1983 arasında ülkedeki birçok dizi ve tiyatroda rol aldı. 1985’te BBC’de gösterilen ‘Eastenders’da canlandırdığı ‘Kıbrıslı Osman’ karakteriyle dikkat çekti. Sunday Dergisi tarafından ‘Seksi Türk’ ilan edildi.

1985'de 'Kıbrıslı Osman'ı canlandırdı 'Seksi Türk' ilan edildi
1980-1983 arasında ülkedeki birçok dizi ve tiyatroda rol aldı. 1985’te BBC’de gösterilen ‘Eastenders’da canlandırdığı ‘Kıbrıslı Osman’ karakteriyle dikkat çekti. Sunday Dergisi tarafından ‘Seksi Türk’ ilan edildi.

30'u aşkın tiyatro ve müzikal
30’un üzerinde tiyatro ve müzikalde oynadı. Bazıları şöyle; ‘Aldatma’, ‘Kral Lear’, ‘Derin Bir Soluk Al’, ‘Çöplük’, ‘Histeri’, ‘Balkon’, ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’, ‘Macbeth’, ‘My Fair Lady’, ‘Operadaki Hayalet’.

Sinemada kaşesi 800 bin TL
Haluk Bilginer ‘Kral Lear’daki performansıyla ödüller almıştı.

 

Meslekte 45. yılı dolduran Haluk Bilginer dizilerden bölüm başına 100 bin TL kazanıyor. Sinemada kaşesi 800 bin TL olan sanatçı 2007’de oynadığı bir banka reklamından rekor ücret almıştı.

O sözleri olay olmuştu: Babam ölürse sahneye çıkmam
Mesleği üzerine iddialı açıklamalar yapan Haluk Bilginer’in 2010’daki şu sözleri oyuncular dünyasını ayağa kaldırmıştı:

 

“Babam öldü ama hâlâ sahneye çıkarım” y..şaklığına inanmam. Önce insandır önemli olan, oyun değil. Babam ölürse sahneye filan çıkmam.

'Rolümden etkilendim diyen aktör ya yalancıdır ya da ruh hastası'
Rolümden etkilendim diyen aktör ya yalancıdır ya da ruh hastası. Hemen tedavi olması lazım. Oyuncular, ustalık sahibi olmadan efsane sahibi olmaya çok meraklıdır. İşini iyi yap, efsaneleri unut. Eskilerden ‘çook iyi oyuncu’ olarak hatırlanan birçok oyuncunun aslında çok kötü oyuncular olduğuna eminim.”

Uluslararası Emmy Ödülü’nü alan Haluk Bilginer'in rakipleri kuvvetliydi. Aralarında şu isimler vardı: Christopher Eccleston, Raphael Logam, Jannis Niewöhner. İngiliz Christopher Eccleston, Haluk Bilginer’i telefonla arayarak kutladı.

1,5 yılda hazırlanmıştı
Ödülü, Onur Saylak’ın yönettiği, 2018 yapımı ‘Şahsiyet’teki ‘Agah Beyoğlu’ karakteriyle aldı. Bu role 1.5 yılda hazırlandı.

'Aday olmak bile benim için çok mutluluk vericiydi'
Öte yandan Haluk Bilginer New York'tan İstanbul'a geldi. Havalimanında çiçeklerle karşılanan Haluk Bilginer, "O ödül için aday olmuş olmak bile benim için çok mutluluk vericiydi. Önemliydi.

'Demek ki böyle bir enerjiye ihtiyaç varmış'
Ödülü kazanmış olmam benim için mutluluk vesilesi ama asıl mutlu eden Türkiye'de bu ödülün mutluluk ve gurur vesilesi olarak karşılanması. Bu beni çok mutlu etti gerçekten. Demek ki böyle bir enerjiye ihtiyaç varmış. Herkes çok mutlu o yüzden ben daha da mutluyum" dedi.

 


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK
magazin Kolay Sohbet Sohbet Sohbet Kolay Chat