Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Erkek » Gündüz düşleri; fanteziler | 07 Mayıs 2017 Pazar 09:53

Gündüz düşleri; fanteziler

Fantezi denilince hepimizin içi şöyle bir ürpermez mi? Belki fantezileri sevdiğimiz belki de fantezilerimizden korktuğumuz için ürperen içimizi bu hassas konu hakkında sakinleştirmek için, aslında fantezilerin sadece bir düşten ibaret olduğunu düşünmek ve biraz da hayalleri gerçekleştirmek yeterli!

‘Grinin Elli Tonu’ isimli kitabı okumakla başladı her şey... En azından birçoğumuz için... Önceden fantezi denilince aklımıza kırbaçlar, deri taytlar ya da yapmak istemediğimiz ama hayatımızın bir döneminde belki de sadece kulağımıza fısıldanması bile yetmiş sözcükler gelirdi. Ama özellikle tüm dünyada satış rekorları kıran ve tüm serisi bir solukta okunan bu kitaptan sonra fantezilerin de ilişkileri ayakta tutacak bir unsur olduğu daha iyi anlaşıldı. Özellikle de fantezilerin sadece erkeklere ait olduğunun düşünüldüğü, öyle olması gerekiyormuş gibi davranılan toplumlarda daha da dikkat çektiğine eminiz bu kitabın.

Biz de ‘hayatımızda olsa mı, olmasa mı? Olsa bize ne yararı olur, olmasa ne zararı olur?’ diye düşündüğümüz bugünlerde, işin uzmanı Psikiyatrist Dr. Ceyda Güvenç’ten ilginç şeyler öğrendik. Güvenç, “Fanteziler cinsel doyum için gerekli unsurlar. Ama ‘fantezi’ kavramından ne anladığımız da önemli. Bizim toplumumuzda fantezi denilince ilk aklımıza gelen erotik oyuncaklar, kelepçeler, kırbaçlar eşliğinde cinsellik yaşamak oluyor galiba. Toplumun yanlış tanıması nedeniyle de fanteziler ‘ayıp, suç, sapkınlık’ kavramlarıyla birlikte anılıyor.

Oysa fantezinin kelime anlamı ‘düşlem’ olarak geçiyor. Bazı kaynaklara göre de değişik düşünüş, değişik beğeni olarak tanımlanıyor. Fanteziler genel yargının aksine hayaldeki kurgulardır, hayata geçirilir ya da geçirilmez, paylaşılır ya da paylaşılmaz, kabul görür ya da görmez. Böyle bakıldığında cinsel fantezi (hayal, düş) de tıpkı diğer hayallerimiz gibi üretkenliğimizin ürünleridir ve bireysel gelişimimize katkıda bulunan zararsız ve keyifli durumlardır. Öyleyse neden zengin olma, ünlü olma, yarışmalar kazanma gibi hayallerimiz bizi gülümsetir ve hayata bağlarken; cinsellikle ilgili hayallerimizden suçluluk duyuyoruz? Yine karşımıza toplumsal tabular, yanlış değer yargıları çıkıyor” diyor.


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
etiketler İlgili Etiketler
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK