Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Kültür-Sanat » FAHR EL NİSSA ZEİD | 15 Temmuz 2013 Pazartesi 11:30

FAHR EL NİSSA ZEİD

Galeri Artist İstanbul, 18 Haziran – 31 Ağustos 2013 tarihleri arasında Modern Türk Sanatının öncülerinden Fahr El Nissa Zeid sergisine ev sahipliği yapıyor.
Sergide; Türk Sanatında nevi şahsına münhasır bir yer teşkil eden Zeid’in İslam sanatı, soyut sanat ve Batı sanatından aldığı etkilerle, çeşitli dönemlerinde ürettiği portre, otoportre soyut çalışmaları ve vitraylarından oluşan karma eserleri yer alıyor.

Kardeşi Aliye Berger’e yazdığı mektupta resim yapmanın yalnızca formel bir ihtiyaçtan öte ruhsal bir gereksinim olduğunu söyleyen Zeid’in, benliğini fırçasına kattığı anlaşılıyor ve imzası olmasa dahi eserlerin sahibi tanımlanabiliyor. Bu kendine has üslubu sanatçının dünyanın pek çok yerinde de tanınmasını sağlıyor.

Sanatı da hayatı kadar canlı ve renkli olan Zeid’in eserleri dünyanın önde gelen galerileri ve müzelerinde sergilenmeye devam ediyor.

Sanatçı Hakkında

1901'de İstanbul'da dünyaya geldi. Babası devlet adamı, asker ve tarihçi Kabaağaçlı Mehmet Şakir Paşa; annesi Giritli Sare Hanım'dır. "Şakir Paşa ailesi" olarak anılan ve pek çok sanatçı yetiştirmiş olan bu ailenin ortancı kızıdır.

14 yaşında resme başlayan sanatçı işgal yıllarında Sanayi-i Nefise'nin ilk kadın öğrencileri arasında yer aldı.

İlk evliliğini, Sanayi-i Nefise'ye başladığı 1920 yılında, yazar İzzet Melih Devrim ile yaptı. Eşi ile beraber Avrupa kentlerine seyahat etme, yazar ve entellektüellerle tanışma fırsatı buldu. Bu evlilikten Nejat ve Şirin adında iki çocuğu dünyaya geldi. Resim öğrenimini Paris'te Ranson Akademisi Stalbach Atölyesinde ve Türkiye'de Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail atölyesinde sürdürdü.

İkinci evliliğini 1934 yılında, Ürdün'ün Ankara temsilcisi ve Ürdün Kralı I. Faysal'ın kardeşi olan Emir Zeid ile yaptı; bu evlilikten "Raad" adında bir oğlu dünyaya geldi. Diplomat olan eşinin görevi nedeniyle Türkiye'den ayrılan sanatçı, resim kariyerini Avrupa'nın çeşitli kentlerinde sürdürdü. İlk kişisel sergisini 1944 yılında İstanbul'da kendi evinde açtı. Bu ilk sergiyi Paris, Londra, New York, Brüksel gibi kentlerde açtığı onlarca sergi izledi.

1970 yılında eşinin ölümünden sonra 1976'da, oğlu Raad'ın yaşadığı Amman'a yerleşti. Bu kentte kendi adıyla anılan bir sanat enstitüsü kurdu[. Son döneminde portreler üzerinde yoğunlaştı. Eserlerini son olarak 1988'de İstanbul'da, 1990'da Fransa ve Almanya'da sergiledi. 1991 yılında hayatını kaybetti.

 

Görsel materyal ve ayrıntılı bilgi için: berrin.alpay@galeriartist.com / 212-2276852


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
ÖNCEKİ HABER
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK