Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Tatil » Denizlerimiz tertemiz! | 28 Temmuz 2014 Pazartesi 12:56

Denizlerimiz tertemiz!

Türkiye'nin 397 plaj ile üçüncü olduğu sıralamada İspanya liderliği, Yunanistan ise ikinciliği elinde bulunduruyor.

Türkiye'nin 2014 yılında 397 mavi bayraklı plaj ile 70 ülke arasında dünya üçüncüsü olduğu bildirildi. Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin 2012 yılında mavi bayraklı plaj sayısı 355, marina sayısı 19 ve yat sayısı 13 iken, 2013 yılında bu rakam 383 plaj, 21 marina ve 13 yat sayısına ulaştı.

Mavi bayrak konusunda 2014 yılı rakamları ise 397 plaj, 22 marina ve 12 yat olarak kayıtlara geçti. Böylelikle Türkiye 2014 yılında 397 mavi bayraklı plaj ile 70 ülke arasında dünya üçüncüsü oldu.

Temiz deniz, güvenli çevre

DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, Mavi Bayrak Programı'nı uygulayan 'Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı' (EFF) üyesi 70 ülke arasında Türkiye'nin mavi bayraklı plaj alanında üçüncü sırada olmasını başarı olarak nitelendirdi. İspanya'nın 573 plajla ilk sırayı, Yunanistan'ın 407 plajla ikinciliği elinde bulundurduğunu kaydeden Öztürk, "Türkiye, mavi bayraklı marina alanında da 22 mavi bayraklı marina ile 70 ülke arasında yedinci sırada bulunuyor. Marina alanında ilk sırayı 108 marina ile İspanya, ikinciliği 103 marina ile Almanya, üçünlüğü ise 101 marina ile Hollanda alıyor. Mavi bayrak aynı zamanda temiz deniz, güvenli çevre anlamına geldiği için yerli ve yabancı turistler tarafından daha çok tercih ediliyor. İşletmeciler de bu noktada mavi bayrak kriterlerini yerine getirerek, tesislerini uluslararası standarda kavuşturabildikleri gibi tur operatörleri de mavi bayrak ödüllü tesisleri tercih ediyorlar" dedi.

Ödül bir yıl için veriliyor

Yurtdışında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülen 'Mavi Bayrak' uygulaması ile ilgili çalışmalar ülkede Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülüyor. Mavi Bayrak Ödülü plaj, marina ve yatlara bir yıl için veriliyor ve her yıl işlemler yeni baştan tekrarlanıyor. Plajlar için sezon süresince deniz suyunun 15 gün ara ile kontrol ediliyor olması, cankurtaran ve güvenlik olanaklarının olması, çevrenin korunmasıyla ilgili çalışmaların düzenlenmesi gibi etkenler mavi bayrak verilmesinde etkili oluyor.

Marina ve yatlarda ise, deniz suyu analizi istenmiyor ancak, güvenlik ve çevrenin korunması ile ilgili ihtiyaçların sağlanması talep ediliyor. Başvurular Kasım ve Aralık aylarında TÜRÇEV'e yapılıyor. Adaylar önce ulusal, daha sonra uluslararası jüri tarafından değerlendiriliyor. Karar, Mayıs ayı başında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından açıklanıyor.

Türkiye'de mavi bayraklı işletmeler bulunan iller şöyle:
Bölge Plaj Marina
Antalya 197 6
Muğla 89 7
İzmir 43 2
Aydın 25 2
Balıkesir 18 1
Mersin 9 -
Çanakkale 6 -
İstanbul(Şile) 3 3
Kocaeli 2 -
Tekirdağ 2 -
Edirne 1 -
Düzce 1 -
Ordu 1 -
Yalova - 1


Kaynak: Tarkan Acar

ReklamGIF
etiketler İlgili Etiketler
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK