Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Kültür-Sanat » Bugün Regaip Kandili ! | 07 Nisan 2016 Perşembe 02:41

Bugün Regaip Kandili !

Bugün üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili. Recep, Şaban, Ramazan aylarının girişinin de habercisi olan Regaip Kandili'nde nasıl ibadet edilir. En güzel kandil mesajları, kandil duaları, haberimizde

Üç aylar kameri ayların yedincisi olan Receple başlayan, Şaban’la devam eden ve nihayetinde Ramazanla son bulan ayların toplu adıdır. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan üç aylara 7 Nisan Perşembe gecesi (bugün) Regaip kandili ile birlikte gireceğiz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” diye buyurmuştur. Bu aylar; Dini duyguların yoğunluk kazandığı merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı aylardır. Üç aylar içerisinde yapılan ibadetler makbul olur. Bu aylar, tövbe etmenin affın, manevi arınmanın ve kendini yenilemenin habercisi olan Regaib, Miraç, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı gibi mübarek gün ve geceleriyle bereketli bir maneviyat mevsimidir.

REGAİB NEDİR? Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.  REGAİP KANDİLİNDE YAPILACAK İBADETLER NELERDİR? Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber, geceyi tevbe, dua ve ibadetle geçirmek sevap kazanmaya vesile olur. Üç ayların birincisi olan recep ayının ilk cuma gecesi Regaib gecesi ve 27. gecesi de Mi‘rac gecesidir. Üç ayların ikincisi olan şâban ayının 15. gecesi Berat gecesidir. Üç ayların üçüncüsü olan ramazan ayının 27. gecesi ise Kadir gecesidir. Bu geceleri vesile ederek nâfile namaz kılmak, Kur'ân-ı Kerîm okuyarak üzerinde düşünmek, tezekkür ve tefekkür etmek yararlı olur. Peygamberimiz Kadir gecesinde nasıl dua edebileceğini soran Âişe vâlidemize şöyle demesini tavsiye etmiştir: Allahümme, inneke afüvvün tühibbü'l-afve fa‘fü annî (Ey Allahım! Sen şüphesiz çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet) (Tirmizî, “Da‘avât”, 84). REGAİB KANDİL MESAJLARI Bir dua gönderiyorum hepinize sağlık, mutluluk, huzur olsun. Sevdikleriniz yanınızda, dünyanız barış dolu olsun.

Allah"ın selamı üzerinize olsun. Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun! Yüce Allah mübarek Regaip kandili hürmetine hayatın şereflisini, rızkın bereketlisini, vücudun sıhhatlisini, ahlakın faziletlisini, evladın edeplisini nasip ve müesser eylesin. H?yırlı Kandiller... Cenab-ı Hak, Receb-i Şerif bahçesini ekip, Şaban-ı Şerif suyu ile sulayıp Ramazan-ı Şerif'te bereketli hasat almayı nasip eylesin.Amin..Hayırlı Kandiller. Regaip Kandili'nin, İslam aleminin yeniden dirilişine vesile olması dileğiyle, geceniz mübarek, dualarınız kabul olsun… Her Sabah güneşle doğan umutlar, her yeni baharla tazelenen mutluluklar ve açan her yeni çiçekte gizlenen güzellikler sizinle olsun. Regaip Kandiliniz Mübarek olsun. En güzel isimler (Esmaül Hüsna) Allah'ındır. O Halde O'na o güzel isimlerle dua edin. O'nun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır. (Araf 180) Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun! Ey Rabbim Şu sonsuz Merhamet ve rahmet deryasından bir damla da olsa, nasiplenmeyi hak eden kullarından eyle bizi.

Hayırlı Kandiller! Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmisine vesile olan kandiliniz mübarek olsun. Kim canı gönülden iman eder, kalbini her türlü günah, nifak ve bozgunculuktan temiz tutar, dili ile doğru ve tatlı konuşur, endişeye düşmeden haline razı olur, doğru ve güzel huylu olursa gerçekten mutluluğa erer. Duanız kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun.

Regaib Kandiliniz kutlu olsun. REGAİB KANDİLİ DUALARI Bismillahirrahmanirrahim Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed Ya Rabbi! Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, Korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi! Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalblerini yumuşatmak murad ediyorsan, bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalblerini yumuşat ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur! Ey kalbleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalblerimizi de, onların kalblerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir! Ya Rabbi! Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lutfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi! Sen bizlere peygamberleri donattığın sıfatları lutfet lakin biz lutfedeceğin bu sıfatları tefahur vesilesi yapmayalım ve hep kendimizi sıfır görelim ya Rabbi! BU HABERİN  2 YORUMU VAR.

Misafir1 saat önce Butun islam aleminin kandili mubarek olsun. 6 0 Cevapla Misafir2 saat önce Amin. 6 0 Cevapla SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!  yorumunu buraya yazabilirsin GÖNDER BAKMADAN GEÇME  İŞTE NİSAN AYI ASTROLOJİ HARİTANIZ  PKK'LILAR BİNALARDAN BAKIN NASIL KAÇIYOR  NORMAL SEKS SÜRESİ BELİRLENDİ!  ERKEKLERLE İLGİLİ 8 CİNSEL YANLIŞ!  PUTİN'İN YENİ SEVGİLİSİ ALİSA KHARCHEVA'NIN POZLARI İNTERNETİ SALLADI  ŞIRNAK'TA TERÖRİSTİN VURULMA ANI GÖRÜNTÜLENDİ  BERATCAN KATİLİNE 'KANKA' DİYORMUŞ!  GENÇLERİN ÖLÜMÜNDE İNTİHAR ŞÜPHESİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Hakkari'de tek katlı ev çöktü; 4 ölü, 1 yaralı HAKKARİ'DE TEK KATLI EV... Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Onba... Darıca'da hayvanat bahçesindeki olayın görüntüleri çıktı! DARICA'DA HAYVANAT... Kocaeli'nin Darıca ilçesinde hayvanat bahç... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan  3 kanuna onay CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 3... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kişise... 3 polisi yaralayan şahıs 66. kez serbest! 3 POLİSİ YARALAYAN ŞAHIS 66.... Aydın'ın İncirliova İlçesi'ndeki toptancı ... Darıca'da hayvanat bahçesindeki olayın görüntüleri çıktı!DARICA'DA HAYVANAT BAHÇESİNDEKİ OLAYIN GÖRÜNTÜLERİ ÇIKTI! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan  3 kanuna onayCUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 3 HDP'nin 'AFAD' önerisi reddedildiHDP'NİN ÖNERİSİ REDDEDİLDİ Mardin'de 175 terörist etkisiz hale getirildi MARDİN'DE 175 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ 391 el yapımı patlayıcı imha edildi Tunceli'deki çatışmada 1 terörist öldürüldü TUNCELİ'DE ÇATIŞMA: 1 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ Bölgedeki çatışmalar devam ediyor Hakkari'de tek katlı ev çöktü; 4 ölü, 1 yaralı HAKKARİ'DE TEK KATLI EV ÇÖKTÜ; 4 ÖLÜ, 1 YARALI     HT|EN ÇOK... OKUNAN HABERLER 7 Nisan 2016 Regaip Kandili bugün! En güzel kandil mesajları Bugün Regaip Kandili Bugün üç ayların başlangıcı olan Rega... Hakkari'de tek katlı ev çöktü; 4 ölü, 1 yaralı Hakkari'de tek katlı ev çöktü; 4 ölü, 1 yaralı Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı... Gran Canaria: 94 - Galatasaray Odeabank: 81 GALATASARAY FİNALDE!  Geçmişten bugüne smaç yarışmaları Güneş tutulmasını uçaktan gözlemlemek Burj Khalifa'ya düşen korkutucu yıldırımlar Dünyanın en büyüleyici mağarası Sonraki Haber


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
etiketler İlgili Etiketler
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK