Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Kültür-Sanat » Bu dizilerle Osmanlı'ya ihanet ediliyor! | 14 Kasım 2015 Cumartesi 10:32

Bu dizilerle Osmanlı'ya ihanet ediliyor!

MARMARA Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil, Bursa'da yaptığı konuşmada, özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan tarihi dizi ve filmleri eleştirdi.

Bursa’da Genç Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (TÜMSİAD) 'Fikir Atölyesi' programında konuşan Tarihçi Prof. Dr. Şimşirgil, 'Osmanlı Dönemindeki Ticari Ahlak' konusunu anlattı.

Prof.Dr. Şimşirgil, “Eskiden ülkeler dış ve iç surlardan oluşmaktaydı. Dış suru aşamadıktan sonra içeriye girmek ve orayı ele geçirmek mümkün değildi. İşte toplumun ve insanın dış suru ahlaktır. Dış sur yani ahlak dimdik ayakta kalırsa insanın ele geçirilmesi mümkün değildir” dedi. “OSMANLI’YA İHANET EDİLİYOR” Özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan tarihi dizi ve filmleri eleştiren Prof.Dr. Şimşirgil, Osmanlı’ya ihanet edildiğini söyledi. Son 5 yıldır yapılan dizi ve filmlerle Osmanlı’ya 500 senede yapılmayan kötülüğün yapıldığını ileri süren Prof.Dr. Şimşirgil, şöyle devam etti: “Televizyonlarda doğru tek bir sahnesi olmayan Muhteşem Yüzyıl diye rezil bir dizi çevrildi. Kanuni Sultan Süleyman gibi bir şahıs, o altın dönem bu kadar rezilce ve çarpıtılarak anlatılamazdı. Diziden ötürü Hürrem Sultan’ı herkes entrikacı, kötü bir insan olarak biliyor. Ama kimse Hürrem Sultan’ın İslam topraklarında yaptığı hayır işlerini ve hayırlı eserleri bilmiyor.

Daha sonra Fetih 1453 çevrildi. Koskoca Fatih Sultan Mehmet’in tüm şahsiyetini öldüren, Uluabatlı Hasan’ı bir cani olarak gösteren bir film. Ben bu yüzden televizyonlara çıkmaya ve bu yanlışlıkları anlatmaya çalışıyorum. Tarihi doğru bilelim, bizi doğru tarihi unutturmaya ve ecdadımızı kötülemeye çalışıyorlar. Dizi ve filmlerle tarih öğrenilmez. Gençlere bunları çok iyi anlatmamız lazım.” Konuşmaların ardından Genç TÜMSİAD Başkanı Asaf Yalçın İstanbullu ve Genç TÜMSİAD Başkan Yardımcısı Enes Özkan tarafından Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e teşekkür belgesi verildi.


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK