Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Magazin » Belgesel çekmek istedi, karakolluk oldu | 22 Temmuz 2014 Salı 23:14

Belgesel çekmek istedi, karakolluk oldu

TRT’de yayınlanan ’Seksenler’ adlı dizide rol alan oyuncu Özlem Balcı, Makedonya’nın Tetova’nın kentindeki Harabati Baba Tekkesi’ndeki belgesel çekiminin, dinci bir grup tarafından engellendiğini ve görüntülerine el konulmak istenmesi üzerine karakolluk olduğunu söyledi

Dizi oyunculuğunun yanı sıra belgesel yapımcı ve yönetmenliği de yapan Özlem Balcı, TRT’de yayınlanan Hanemeli Yörük belgeselinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ’Tekke Sanatı’ konulu belgeselin çekimlerine başladı. Çalışmalarını bir süre Muğla Fethiye’de sürdüren Balcı, daha önceden ziyaret ettiği Bektaşilerin önemli merkezlerinden biri olan Makedonya’nın Tetova kentindeki Harabati Baba Tekkesi’nde gitti. Bir günlük çekim için tekkeye giden Balcı ve Türkiye’den birlikte gittiği görüntü yönetmeni ve kameraman Veli Kayır, Derviş Abdülmüttalip ile görüşmeye başladı.

Görüşmenin ardından tekkeyi görüntülemeye başladıklarını söyleyen Balcı, DHA’ya yaptığı açıklamada daha sonra yaşadıklarını ise şöyle anlattı:

"Çekim yaparken yanımıza sakallı bir grup gelerek, görüntüleri kendilerine vermememizi istedi. Tartışma çıkınca kameramızı alıp silmek istediler. ’Biz IŞİD’in adamlarıyız’ diye bağırıp tehdit ediyorlardı. Kamerayı vermeyince görüntüleri silmemizi istediler. Ben kızıp, tartışmaya devam ettim. Kameramana ’Kayda gir’ diye uyarı yapınca kamerayı Veli’nin elinden aldılar. Bizi engellemeye çalışanları Derviş Abdülmüttalip görünce polisi aradı. Polis gelince ’Biz İslam Birliği’nin adamlarıyız. Burada çekim yapılmasını istemiyoruz’ dediler. Daha sonra karakola götürüldük. Burada da tehditleri sürdüren saldırganları polis engelleyerek, nezarete kapattı. Daha önce de bunlar Derviş’le tartışmışlar ve mahkemelik olmuşlar. Israrlarım sonucu görüntüleri kurtardık. Büyükelçiliğe haber verilince 2- 3 kez bizi aradılar" dedi.

Kamerayı ve görüntüleri aldıktan sonra karakoldan ayrılarak, dün akşam Türkiye’ye döndüklerini söyleyen Özlem Balcı, engelleme yüzünden belgeselin yarım kaldığını söyledi.

 


Kaynak: Tarkan Acar

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK