Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Magazin » Barış Manço’suz 15. yıl | 31 Ocak 2014 Cuma 14:49

Barış Manço’suz 15. yıl

Manço, 1943’ün ocak ayının ilk günü dünyaya geldi, 1999’un ocak ayının son günü ise hayata veda etti.

Gelişinin 71, gidişinin ise 15. yıldönümünde Manço’yu minnetle, şükranla ve hasretle anıyoruz. Ocak (1943) ayının ikinci günü İstanbul’da dünyaya geldi Barış Manço. Babası İsmail Hakkı, annesi Rikkat Hanım, ağabeyi Savaş ve kız kardeşi İnci ile mutlu bir çocukluk yaşadı. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Müzik hayatına lise sıralarında kurduğu Barış Manço ve Harmonileri adlı amatör toplulukla başladı (1960). 20 Eylül 1963’te otostop yaparak Paris’e gitti. Paris’ten Belçika’ya geçti ve orada Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girerek, desen ve grafik eğitimi gördü. Aynı yıllarda, bir yandan okudu, diğer yandan tabelacılık, garsonluk, gece bekçiliği yaparak geçimini sağladı. Akademiyi 1979’da birincilikle bitirdi. Türkiye’ye döndükten sonra Kaygısızlar Grubu’yla birleşen Manço, ‘Kağızman’, ‘Kol Düğmeleri’, ‘Seher Vakti’, ‘Derule’ ve ‘Bebek’ gibi şarkılarıyla büyük ün yaptı.

DEVLET SANATÇISI SEÇİLDİ

Türk etnik- rock müziğinin öncüsü olarak kendi grubu Kurtalan Ekspres’le birlikte Türkiye’de ve pek çok ülkede konserler verdi. 1970’te en büyük çıkışını ‘Dağlar Dağlar’la yaptı. 1972’de askere gitti, topçu teğmen olarak tezkeresini aldı. 1977’de Lale Çağlar’la nişanlanan sanatçı, aynı yıl ‘Nick The Choopper’ adlı şarkısıyla yurt içi ve dışında büyük başarı sağladı. 18 Temmuz 1978’de Lale Çağlar’la evlendi. 1979’da ‘Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’yla yeni bir çıkış yaptı. Ardından ‘İşte Hendek İşte Deve’ ve ‘Hey Koca Topçu’ geldi. Barış Manço’nun 19 Mayıs 1981’de Doğukan Hazar, 24 Temmuz 1984’te ise Batıkan Zorbey adında iki oğlu oldu. Şarkıları, besteleri, konserleri, uzun saçları, parmağındaki yüzükleri ve televizyon programlarıyla her zaman hatırlayacağımız Barış Manço’ya 1991’de devlet sanatçısı ünvanı verildi.

KUTUPLAR’DAN EKVATORA DÜNYA’YI GEZDİ

200’ün üzerinde şarkı besteledi. Şarkıları Japonca’dan Yunanca’ya, Arapça’dan Farsça’ya kadar çeşitli dillere çevrilerek o ülkenin yerel sanatçıları tarafından seslendirildi. 1970’li yıllarda çocuk ve aileye yönelik eğitici ve eğlendirici bir dünya belgeseli fikrini planladı. Ama o tarihlerde bunu TRT’ye kabul ettiremedi. Çünkü o tarihlerde devlet televizyonuna dışardan program üretmek pek mümkün değildi. On beş yıl sonra bu konuya onay çıktı ve ‘7’den 77’ye’ adı verilen program ekrana gelmeye başladı. ‘Barış Çelebi ile Dünya Turu’ programında ise Kutuplar’dan Ekvator’a kadar her yeri dolaştı.

Barış Manço’nun en değer verdiği olaylardan birisi Japonya’da hayata geçti. Soka Üniversitesi’nin Makiguçhi adlı bahçesinde adına ağaç dikilen ünlülerin arasında yer aldı. 1991’de bu bahçede adına bir kiraz ağacı dikildi. Sanat hayatında sayısız ödül alan Barış Manço’nun yüreğini fetheden, hatırladıkça mutlu olduğu en önemli olay da bu kiraz ağacı oldu. Gelecekte Japonya’ya yerleşmeyi bile düşünen Barış Manço artık olmasa da onun şarkıları var… Ve adını taşıyan, her bahar çiçeklenmeye, sonra da meyve vermeye devam edecek olan Japonya’daki kiraz ağacı… Barış Manço, 31 Ocak 1999’da geçirdiği kalp krizi sonunda, bu dünyaya ‘Merhaba’ dediği ayın son gününde hayata veda etti.


Kaynak: Sözcü internet gazetesi - Yüksel ŞENGÜL

ReklamGIF
SONRAKİ HABER
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK