Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Magazin » Babamdan öğrendim hayatı | 19 Haziran 2015 Cuma 20:02

Babamdan öğrendim hayatı

Babalar Günü vesilesiyle cemiyet ve magazin hayatının ünlü isimleri “Babanızdan hayatla ilgili ne öğüt aldınız ve siz çocuğunuza nasıl bir öğütte bulunuyorsunuz?” sorusunu yanıtladı

Adaletli ve merhametli ol (Petek Dinçöz)

“Babam sağ olsaydı hiçbir şey için üzülmemi istemez ve üzülmeme izin vermezdi. Rahmetli babacığımın yaşarken verdiği en büyük öğüdü ‘Adaletli ve merhametli ol’du. Ben de inşallah sağlıkla kucağıma alacağım oğlum İrfan Aslan’a, Allah’ın izniyle şu öğüdü vereceğim: Hayatta her koşulda, başına gelebilecek her durumda merhametli, yardımsever ve adaletli ol…”

yelda-demiroren-sli

Ne oldum değil, ne olacağım de (Yelda Demirören)

“Büyürken babamın bana karşı olan, bana aşırı gelen korumacılığını anlamakta zorluk çekerdim. ‘Her evin kuralları var, bizim evin kuralları böyle’ der noktayı koyardı. Eskiden bu kuralların hayatıma katkılarını anlamamaya dirensem de, şimdi bendeki etkilerini gördükçe Allah’a şükrediyorum. Babam hâlâ ‘Her gece uyumadan ne oldum değil, ne olacağım diye dua et ve her zaman elinden gelenin en iyisi olmayı dene, çünkü sana bu yakışır’ der. Canım babacığım, sen gerçekten benim en büyük şansımsın. Nasihatlerin kulağıma küpe, seninle her gün Babalar Günü, seni çok seviyorum.”

seren-serengil-sli

Kendinden ödün verme (Seren Serengil)

“Babacığım bana hep, ‘Ben sana bir soyadı bırakıyorum. Hiçbir zaman hiçbir şey için duruşunu bozma. Kendinden ödün verme. Ben bu soyadı için çok mücadele verdim’ derdi. Ben de Allah izin verir de çocuğum olursa bir gün, aynı şeyleri söyleyeceğim. Toplum içinde duruşunuz çok önemlidir. İnsan hiçbir şey için kişiliğinden ödün vermemeli. Her koşulda onurlu bir yaşamı tercih etmeli. Benim için esas olan budur. Bir işte birinci ya da ikinci olacağıma üçüncü olayım ama onurum zedelenmesin. İnsanın prestiji çok önemlidir. Hep buna inandım. Her zaman onurlu bir yaşamı hedeflerime tercih ederim.”

melisa-tapan-sli

Yardımseverliği bana örnek oldu (Melisa Tapan)

“Unutamadığım bir anım var babamla; Emirgan’daydık, bir yerlerde çorba içiyorduk. O zamanlar ben çok küçüktüm. Üstü başı kokan, belli ki başını sokacak bir yer bulamamış bir adam geldi. Adamın gelmesiyle yaygara koptu. Ne olduğunu sorduğumuzda garsonlardan, adamın parası olmadığı için içeri almak istemediklerini öğrendik. Babam beni ve adamı aldı, bizi başka bir restorana götürdü, adamın karnını iyice doyurduktan sonra da ihtiyacı olursa onu arayabileceğini söyleyerek kartını verdi. Adamın bizi bir daha aramaması ve yardım istememesi içimi burktu. Belki de insanların birbirine bu kadar acımasız olmasıydı beni bu kadar şaşırtan. Babamın kendi hayatına uyguladığı yardımseverlik özelliği bana hep örnek oldu.”

ceylan-capa-sli

Fedakarlığı ve dürüstlüğü aşıladı (Ceylan Çapa)

“Çocukluğum boyunca babamın bize sevgiyi, fedakarlığı, dürüstlüğü ve saygıyı esirgemeyip bu özellikleri bize aşılamış olması ondan aldığım en güzel öğretidir. Bunun için babama teşekkür ediyorum.”

emre-eczacibasi-sli

Önceliğin ailen olmalı (Emre Eczacıbaşı)

“Aile ilişkisi güçlü temeller üzerine kurulu olmalıdır. Benim babamdan aldığım en önemli nasihat, ailenin ne kadar önemli olduğu üzerineydi. Babam, ‘Hayatın boyunca önceliğin ailen olmalıdır’ der…”

haftasonu-sli


Kaynak: Tarkan Acar

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK