Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Spor » Atletizm'de Türkiye için şok iddia! | 09 Temmuz 2013 Salı 19:03

Atletizm'de Türkiye için şok iddia!

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Türkiye'nin Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan men edilebileceği belirtildi.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Türkiye'nin Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan men edilebileceği belirtildi.

İngiliz Telegraph gazetesi IAAF'tan bir yetkilinin, Akdeniz Oyunları'nda yarışan çok sayıda Türk atletin dopingli çıktığını, bu sayının 30'u bulabileceğini ve Türkiye'nin, bu yaz Rusya'da düzenlenecek dünya şampiyonasından men edilebileceğini belirttiğini öne sürdü.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin (IAAF) Mersin'de düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda yaptığı testlerde, çok sayıda Türk atletin dopingli çıktığı, bu sayının 30'u bulabileceği ve Türkiye'nin, Rusya'da düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan men edilebileceği iddia edildi.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, IAAF'tan bir yetkili, Mersin'de mücadele eden birçok Türk atletin, ilk belirlemelere göre dopingli çıktığını, bu sayının 30'u bulabileceğini ve Türkiye'nin, 10-18 Ağustos'ta Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenecek dünya şampiyonasından men edilebileceğini öne sürdü.

Haberde, ismi açıklanmayan ve sayısı belirtilmeyen atletlerin A numunelerinin pozitif çıktığı, sonuçların kamuoyuna duyurulması için ise B numunelerinin sonuçlarının beklendiği kaydedildi.

Türk atletizminde son aylarda yaşanan doping vakalarına dikkat çekilen haberde, olimpiyat şampiyonu milli atlet Aslı Çakır Alptekin ve Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt'ın da aralarında bulunduğu birçok Türk sporcunun ismine yer verildi.

IAAF kurallarına göre, bir federasyon üyesinin dopingle mücadele yönetmeliklerine karşı gelmesi durumunda, o ülkenin üyeliği, IAAF Konseyi'nin bir sonraki toplantısına kadar veya kısa süreliğine iptal edilebiliyor ve o ülkenin sporcuları, bir ya da daha fazla uluslararası müsabakadan men edilebiliyor.

Haberde, Türkiye'nin üyeliği askıya alınmasa ve Atletizm Milli Takımı Moskova'ya gitse bile Türkiye'nin 2020 Olimpiyatları'na adaylığının tehlikeye girebileceği de iddia edildi.


Kaynak: SPOR

ReklamGIF
etiketler İlgili Etiketler
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK