Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Tatil » Antalya'ya gelen İsrailli sayısı arttı | 02 Ağustos 2014 Cumartesi 19:20

Antalya'ya gelen İsrailli sayısı arttı

Asena Erkin'in Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafla gündeme gelen direk dansı, dünyada müsabakaları yapılan bir sanat dalı.

Türkiye'nin Gazze saldırısı nedeniyle açık tutum aldığı İsrail'den Antalya'ya gelen turist sayısı ise yılın ilk 7 aylık döneminde yüzde 90 arttı. Ocak - Temmuz döneminde 66 bin 18 İsrailli turist tatil için Antalya'yı tercih ederken, saldırıların başladığı Temmuz ayında Antalya'ya gelen turist sayısı da bir önceki yıla oranla yüzde 47 artarak 15 bin 932 oldu.

Antalya'ya gelen İsrailli sayısı arttı

Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre yılın Ocak - Temmuz ayları döneminde, Antalya ve Gazipaşa havalimanlarından kente gelen turist sayısı 6 milyon 644 bin 905 oldu. Artış önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7.5 olarak gerçekleşti. 2013 yılının ilk 7 aylık döneminde havayoluyla Antalya’ya gelen turist sayısı 6 milyon 178 bin 90 olarak olmuştu. Antalya, yılın ilk 7 aylık döneminde Rusya pazarında büyük atak yaptı. Antalya’ya yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında artarak Rusya’dan 2 milyon 153 bin 702 turist geldi.

RUSYA'NIN ARDINDAN ALMANYA
Antalya’ya en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında Rusya’nın ardından Almanya, 1 milyon 342 bin 287 turistle ikinci sırada yer alırken, Antalya’nın Alman pazarındaki kaybı yüzde 2 oldu. Üçüncü sırada yer alan Hollanda da yılın Ocak - Temmuz dönemi kayıpla kapattı. Geçen yıla oranla yüzde 5 kaybın yaşandığı Hollanda’dan Antalya’ya bu yıl gelen turist sayısı 288 bin 862 oldu. İlk beşe 4’üncü sıradan giren İngiltere ise geçen yıla oranla yüzde 7 artış gösterdi.

İSVEÇ 5. OLDU
Ocak - Temmuz ayları arasında 238 bin 773 İngiliz turistin tatil için tercihi Antalya olurken, 2013’e oranla yüzde 2 artışın yaşandığı İsveç, Ukrayna’nın yaşadığı siyasi ve ekonomik kriz nedeniyle 5’inciliğe yükseldi. İsveç’ten yılın ilk 7 ayında Antalya’ya gelen turist sayısı 202 bin 330 oldu. Ülkede başlayan siyasi krizin ekonomik krize dönüştüğü Ukrayna’dan yılın ilk 7 aylık döneminde tatil için Antalya’ya gelen turist sayısı 182 bin 347 oldu. Ukrayna’dan bu yıl gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 16 azaldı.

İSRAİLLİ TURİSTLER ETKİLENMEDİ
Antalya Ocak - Temmuz ayları arasında en fazla turist artışının İran’la sağladı. Yılın ilk 7 ayında 77 bin 575 İranlı turist tatil için Antalya Havalimanı’ndan kente giriş yaparken artış bir önceki yıla göre yaklaşık 3,5 kat arttı. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre bu rakam geçen yıl 17 bin 56’ydı.


Kaynak: Tarkan Acar

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK