Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Medya » Antalyalı kadınlar E.A. için yürüdü | 28 Haziran 2013 Cuma 08:54

Antalyalı kadınlar E.A. için yürüdü

Antalya kadın dayanışma platformu üyesi bir grup kadın, bingöl'de 14 yaşındaki e.a.'ya, 8 askerin tecavüz ettiği iddiasıyla açılan davada sadece 1 uzman çavuşun tutuklu.

Muratpaşa İlçesi'nde Kapalıyol'da toplanan yaklaşık 200 kadın Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. 'Yaşasın kadın dayanışması', 'Baskılar bizi yıldıramaz' diye slogan atan kadınlar bir süre alkışlarla tepkilerini dile getirdi.

Ellerinde, 'TOMA'nın su sıktığı siyahlı kadın biziz', 'Polisin biber gazı sıktığı kırmızılı kadın biziz' 'Tecavüze uğrayan Bingöllü kadın biziz', 'Biz her yerdeyiz, direnişteyiz' yazılı pankartı taşıyan gruba çevredeki vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.
 
Atatürk heykeli önünde toplanan kadınlar adına basın açıklaması yapan dernek üyesi Nigar Duru, Türkiye'de son yıllarda demokrasinin ayaklar altına alındığın, kadına yönelik şiddetin arttığını söyledi. Her gün işlenen kadın cinayetlerinin yanında kadına ve çocuklara yapılan cinsel şiddet ve tecavüzlerin, toplu tecavüze dönüştüğünü belirten Duru, şöyle dedi: 
 
"Bu olaylar devlet görevlilerinin katılımıyla gerçekleşiyor. Durum böyle olunca da yetkililer olayı görmezden geliyor. Antalya L Tipi Cezaevi'ndeki çocuk olayında olduğu gibi çoğu kez de hiç soruşturma açılmıyor. Devletin bakanı 'tecavüze uğrayanın çocuğunu devlet sahiplenir' diyerek tecavüzü önleme yoluna gitmediğini gösteriyor. Son bir haftadır duyarlı herkesi ayağa kaldıran olay da böyledir.

Bingöl'de 2011 yılında devletin silahını elinde tutan, devletin vermiş olduğu yetkiyle hareket eden aralarında uzman çavuşların da bulunduğu 8 kişi iki yıl boyunca E.A. adındaki çocuğa tecavüz etmiş. Olay ailenin şikayeti ile ortaya çıkmış.

Bu olaylara karşın mahkeme önce hiçbirini tutuklamamış, ancak ülkede görülen tepki karşısında iki gün önce bir kişi tutuklanmıştır. Adli ve idari soruşturmanın hemen başlatılıp hepsinin tutuklanmasını istiyoruz."
 
Grup daha sonra 'Yaşasın kadın dayanışması' diye slogan atarak dağıldı.
 
Bingöl'de E.A.'ya tecavüzle ilgili açılan davada 8 askerin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Yurt genelinde tepkilerin yükseldiği olayla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın davaya müdahil olması ve şüphelilerin tutuksuz yargılanmalarına yaptığı itaraz sonucu iki gün önce M.T. adındaki uzman çavuş tutuklanmıştı.


Kaynak: OBJEKTIFHABER

ReklamGIF
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

ReklamGIF
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK