Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Tatil » Antalya göçtü! | 19 Mayıs 2016 Perşembe 12:04

Antalya göçtü!

Turistler Antalya’dan ayağını kesti. Turist sayısındaki 1 Ocak-15 Mayıs arasında yüzde 36 oranında düşüş yaşanınca turistik işletmeler ve tedarikçileri küçülme yolunu seçti

TÜRKİYE hava sahasını ihlal eden Rus Su-24 avcı-bombardıman uçağının Türk F-16’ları tarafından düşürülmesinin ardından Ankara-Moskova hattı gerilmişti. İlişkileri, belki de tarihinde olmadığı kadar kötüleşirken, siyasilerin karşılıklı atışmalarıyla kriz daha da derinleşti. Sahiller bomboş kaldı Rusya, Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygularken, bu yaptırımlardan öncelikle tarım sektörü etkilendi. Ardından da turizm sektörü ağır darbe aldı. Antalya, Rus turistlerin en yoğun gelmeye başladığı bu aylarda, adeta sinek avlıyor. Sahiller, bomboş denecek kadar ıssız, otellerde doluluk oranları umut kıracak düzeyde.

Turizmdatabank tarafından derlenen verilere göre, 2016 yılına turist sayısında gerileme yüzde 22 gerileme ile başlayan Antalya’da düşüş eğilimleri Şubat ayında yüzde 33, Mart ayında yüzde 20 ve Nisan ayında ise yüzde 41 oldu. Ocak-Nisan döneminde, Rusya ve Avrupa pazarlarından gelen turist sayısında büyük gerileme yaşayan Antalya’da, Mayıs ayı da düşüşle devam ediyor. Mayıs ayının ilk yarısında bu oran yüzde 47’ye ulaştı. Turizmdeki bu düşüş, diğer sektörleri de etkiliyor.

Örneğin gıda sektörü de turist sayısının azalmasına paralel sıkıntı yaşıyor. Sektör daha şimdiden sıkıntı yaşamaya başladı bile. Özellikle turistik otel ve işletmelere gıda sağlayan tarımsal işletmeler, seslerini yükseltmeye başladı. Turistik işletmeler, personel çıkarmayı sürdürürken, tarım sektörü de belki de en durgun ilkbaharını yaşıyor.

Bu gidişat durdurulmalı Durgunluk nedeniyle otellerden sipariş alamayan süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, lokum, şekerleme, tahin, yaş meyve ve sebze gibi otellere gıda tedarikçiler, çoktan küçülme yönünde adımlar atmaya başladı bile. Turizm sektöründe yaşanan bu sıkıntı zincirleme olarak diğer sektörleri de etkilediği için yetkililer, “Antalya daha Mayıs ayında göçtü. Yetkililer, bu kötü gidişe bir dur demeli” diye feryat etmeye başladı.


Kaynak: Magazin D

ReklamGIF
etiketler İlgili Etiketler
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu habere daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK